سبزى سرگرمی پروژه ستاره میلیون سرگرمی

سبزى: سرگرمی پروژه ستاره میلیون سرگرمی چه خبر از کجا ؟ بیشتر بدانیم

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی ترمز گرانی مسکن چگونه کشیده می‌شود؟

کارشناسان اقتصادی می گویند:«ااخذ مالیات از منزل های خالی، ابزاری کنترلی است که با اجرای آن، تورم ناشی از گرانی اجاره و خرید و فروش مسکن مهار شده است و عرضه مسک

ترمز گرانی مسکن چگونه کشیده می‌شود؟

ترمز گرانی مسکن چگونه کشیده می شود؟

عبارات مهم : اجاره

پس از بحران ارزی،نگرانی راجع به هجوم سرمایه ها به بازار مسکن زیاد کردن یافته است

کارشناسان اقتصادی می گویند:«ااخذ مالیات از منزل های خالی، ابزاری کنترلی است که با اجرای آن، تورم ناشی از گرانی اجاره و خرید و فروش مسکن مهار شده است و عرضه مسکن زیاد کردن می یابد در عین حال که مسئله کمبود واحدهای مسکونی در بازار را حل می کند.»

نگار احمدی: بیش از ۲٫۵ میلیون واحد مسکونی خالی از سکنه در کشور و ۵۰۰ هزار مسکن خالی از سکنه در تهران.این آماری است که سال گذشته عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی اعلام کرد.اگرچه آخوندی مصمم بود تا طرح مالیات از منزل های خالی را با کمک شرکت مالیاتی پیش ببرد،اما در آخرین اظهارنظر راجع به تعیین وظیفه این طرح گفته بود که شناسایی منزل های خالی وقت بر است.این گفته وزیر تکنوکرات کابینه روحانی به این معنا بود که نمی توان از این بخش درآمدی جهت دولت در نظر گرفت.

ترمز گرانی مسکن چگونه کشیده می‌شود؟

در کشورهای توسعه یافته از مالیات به عنوان یکی از بااهمیت ترین منابع درآمدی دولت یاد می شود. به عنوان مثال اغلب کشورهای اروپایی مالکان واحدهای خالی را به میزان روزانه ٩ یورو جریمه می کند و در صورتی که ملک مورد نظر جهت سال دوم نیز خالی بماند مقدار جریمه به میزان ١٢ یورو در روز زیاد کردن می یابد.

در آمریکا هم صاحبان منزل هایی که به امید زیاد کردن قیمت و کسب سود در آینده ملک خود را خالی نگه داشته شده است باشند باید مالیاتی معادل ١٠ درصد ارزش ملک را بپردازند. این مالیات بر منزل هایی اعمال می شود که جهت مدت وقت یک سال خالی ثبت شوند.

کارشناسان اقتصادی می گویند:«ااخذ مالیات از منزل های خالی، ابزاری کنترلی است که با اجرای آن، تورم ناشی از گرانی اجاره و خرید و فروش مسکن مهار شده است و عرضه مسک

در بریتانیا در صورتی که ملک مسکونی بعد از ٦ ماه خالی بماند باید معادل ٥٠ درصد از کل بهای ملک را مالیات پرداخت کند که این عنوان بعد از یک سال خالی ماندن صاحب منزل باید به اندازه کل ارزش مسکن مالیات پرداخت کند.

قانون چه می گوید؟

اگرتا پیش از این دریافت مالیات از منزل های خالی،خلا قانونی داشت ولی در ماده 54 قانون مالیات های مستقیم مصوب سال 94 به صراحت آمده است:« واحدهای مسکونی واقع در شهرهای با جمعیت بیش از یکصد هزار نفر که به استناد سامانه ملی املاک و اسکان به عنوان واحد خالی شناسایی می شوند، از سال دوم به بعد مشمول مالیات بر اجاره شوند.به این ترتیب که در سال دوم، یک دوم مالیات متعلقه، در سال سوم، برابر مالیات متعلقه و سال چهارم به بعد، یک و نیم برابر مالیات متعلقه، مالیات مشمول واحدهای خالی مسکونی خواهد شد.

ترمز گرانی مسکن چگونه کشیده می‌شود؟

براساس قانون مالیات بر منزل های خالی، اگر ملکی از سال دوم خالی باشد مالک باید ۵۰ درصد مالیات مشخص شده است را بپردازد. این میزان در سال سوم معادل ۱۰۰ درصد و در سال چهارم برابر ۱۵۰ درصد مالیات اجاره خواهد بود. همچنین در زمینه ی تعیین ارزش معامله های ملکی و مالیات بندی، بازبینی هایی صورت گرفته به شکلی که این مالیات بعد از ۱۰ سال به ۲۰ درصد میانگین قیمت روز املاک می رسد .»

البته این آخر قوانین و مقررات نبود.در خرداد سال گذشته هیات دولت مصوبه را به تصویب رساند که بر مبنای آن هر گونه ساخت و ساز مسکن مشمول بر ۱۵ تا ۲۵ درصد مالیات از محل سود سازنده از نخستین فروش آن واحد مسکونی می شود.

کارشناسان اقتصادی می گویند:«ااخذ مالیات از منزل های خالی، ابزاری کنترلی است که با اجرای آن، تورم ناشی از گرانی اجاره و خرید و فروش مسکن مهار شده است و عرضه مسک

براساس این مصوبه دولت سازندگان حقیقی اعم از خرده سازان (بساز و بفروش ها) و انبوه سازان می بایست رقمی معادل ۱۵ تا ۲۵ درصد درآمد حاصل از نخستین فروش واحد یا واحدهای ساخته شده است را به دولت تخصیص داده شده است دهند؛ سازندگان حقوقی (شرکت های ساختمانی دارای مجوز از شرکت برنامه و بودجه) ۲۵ درصد از درآمد حاصل از فروش واحدهای نوساز خود را به دولت می دهند؛ شرکت های تعاونی مسکن نیز ۱۸.۷۵ صدم درصد از سود ساخت و فروش املاک نوساز خود را به شرکت امور مالیاتی واگذار خواهند کرد.

مالیات سد زیاد کردن قیمت ها

امسال دومین سال اجرای قانون مالیات بر منزل های خالی است.حتما قوانینی که جهت نخستین بار اجرایی می شوند،به علت کامل نبودن سامانه آمارگیری،چندان موفق نیستند.با این حساب باید امسال را سال جدی تری جهت اخذ مالیات از منزل های خالی فرض کنیم.

ترمز گرانی مسکن چگونه کشیده می‌شود؟

اگرچه در شش سال گذشته به علت رکود در بخش مسکن،جهش قیمتی در بازار مسکن اتفاق نیفتاد،اما در دوسال اخیر رشد اجاره بها به علت تحولات بازار پول رخ داد.از سال گذشته که مشخصا معاملات مسکن رونق گرفته است،نگرانی هایی راجع به جهش دوباره قیمت مسکن پیش آمده است.

واقعیت این است که قیمت اجاره بها و قیمت مسکن در چند سال اخیر پرسشها زیادی جهت موجران و متقاضیان واقعی مسکن ایجاد کرده است .در برابر به علت زیاد کردن قیمت اجاره بها و ناتوانی موجران جهت پرداخت اجاره بها پدیده ای به نام منزل های خالی در بازار مسکن ایجاد شده است است.

یکی از اهداف مهم قانون دریافت مالیات از منزل های خالی زیاد کردن عرضه واحدهای مسکونی اجاره ای هست. دریافت مالیات از منزل های خالی به عنوان یکی از راه های مبارزه با احتکار مسکن مطرح شده است است که طبق آن از منزل هایی که بیش از یک سال خالی مانده باشند، مالیات بیشتری اخذ شود.

از سوی دیگر شرایط اقتصادی بوجود آمده بعد از بحران ارزی دو ماه اخیر،این نگرانی که بازار مسکن بعد از طلا و ارز با هجوم سرمایه ها روبه رو شود،بسیار است.

بنا به گفته کارشناسان اخذ مالیات از منزل های خالی، ابزاری کنترلی است که با اجرای آن، تورم ناشی از گرانی اجاره و خرید و فروش مسکن مهار شده است و عرضه مسکن زیاد کردن می یابد در عین حال که مسئله کمبود واحدهای مسکونی در بازار را حل می کند و موجب شفافیت قیمت اجاره هم خواهد شد.

واژه های کلیدی: اجاره | بازار | قانون | مالیات | قانونی | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz