سبزى سرگرمی پروژه ستاره میلیون سرگرمی

سبزى: سرگرمی پروژه ستاره میلیون سرگرمی چه خبر از کجا ؟ بیشتر بدانیم

گت بلاگز اخبار پزشکی استفاده از آزمون DNA جهت تشخیص سریعتر سرطان سینه

پژوهشگران انگلیسی ادعا می‌کنند با نوع جدیدی از آزمایش دی ان ای می‌توان سریعتر از روش‌های دیگر، سرطان سینه را تشخیص داد.

استفاده از آزمون DNA جهت تشخیص سریعتر سرطان سینه

استفاده از آزمون DNA جهت تشخیص سریعتر سرطان سینه

عبارات مهم : آزمایش

پژوهشگران انگلیسی ادعا می کنند با نوع جدیدی از آزمایش دی ان ای می توان سریعتر از روش های دیگر، سرطان سینه را تشخیص داد.

به گزارش ایسنا ، دانشمندان، نوعی آزمایش DNA اختراع کرده اند که ممکن است بتواند سرطان سینه کشنده را یک سال سریعتر از روش های کنونی تشخیص دهد.

تغییر در بخشی از DNA که پژوهشگران آن را “EFC#93” می نامند، نشانه های هشداردهنده ابتدایی حاکی از وجود سرطان سینه کشنده را مشخص می کند.

این تغییرات، پیش از تشخیص سرطان در بافت سینه، در خون بیمار رخ می دهند.

یک پژوهش نشان داد 43 درصد از زنانی که در خون ارزش EFC#93 وجود دارد، سه تا شش ماه بعد مبتلا به شکل کشنده ای از سرطان سینه تشخیص داده شدند؛ درحالی که این تشخیص در مورد 25 درصد زنان، بین شش تا 12 ماه بعد صورت گرفت.

پروفسور “مارتین ویدشونتر” (Martin Widschwendter) از “کالج دانشگاهی لندن” (University College London) گفت: پژوهش ما جهت نخستین بار نشان داد که نشانه هایی مانند EFC#93، شاخص های بسیار خاصی ارائه می دهند که ممکن است سرطان های سینه کشنده را تا یک سال پیش از تشخیص های کنونی، مشخص کند.

وی افزود: ممکن است این عنوان موجب شروع درمان فردی حتی در نبود رادیولوژی سینه شود.

هر سال در انگلستان، نزدیک به 55هزار مورد سرطان سینه تشخیص داده می شوند و از هر هشت زن یک نفر در زندگی تا حدی تحت تاثیر این بیماری قرار می گیرد.

روش انجام این پژوهش
پژوهشگرانEFC#93 را در نمونه های خونی 419 بیمار مبتلا به سرطان سینه، بعد از جراحی ولی پیش از شیمی درمانی و یک بار بعد از تکمیل دوره شیمی درمانی آزمایش کردند.

آنها تغییرات DNA را در نمونه های گرفته شده است پیش از شیمی درمانی، شاخصی جهت تشخیص ضعیف اعلام کردند حتی اگر سلول های سرطان در بدن در گردش نباشند.

پژوهشگران جهت فهمیدن اینکه آیا EFC#93 می تواند سریعتر باعث شناسایی زنان مبتلا به نوع ضعیف بیماری شود، نمونه های 925 زن سالم را تحلیل کردند که در طول سه سال، 229 نفر مبتلا به سرطان سینه کشنده و 231 نفر مبتلا به شکل های غیر کشنده ای از این بیماری تشخیص داده شدند.

به گفته ویدشونتر، EFC#93،43 درصد زنان مورد بررسی را که شش ماه بعد با تشخیص ماموگرافی مبتلا به سرطان سینه تشخیص داده شده است و بعد از آن در اثر این بیماری جان خود را از دست دادند و همین طور، 88 درصد زنانی که شش ماه بعد مبتلا به سرطان سینه تشخیص داده نشدند، به درستی شناسایی کرد.

به گفته پژوهشگران، ممکن است دقت این آزمایش، موجب دوری از درمان غیرضروری بیمارانی شود که نشانه ای از بیماری ندارند.

ویدشونتر افزود: ذکر این توصیه مهم است که EFC#93، سرطان های سینه غیر کشنده را سریع تشخیص نداد. در مقایسه با آن، ماموگرافی، اگرچه تشخیص 88 تا 99 درصدی داشت ولی به تشخیص بیش از حدی منجر شد؛ به این معنی تومورهای تشخیص داده شده، هرگز موجب نشانه های بالینی نشده اند.

استفاده از روش DNA بدون سلول(cell-free DNA) به عنوان شاخص روش امیدوارکننده ای جهت دوری از این مسئله است.

پژوهشگران افزودند: در هر حال، نمونه های خونی باید فورا بعد از جذب و ذخیره در لوله های آزمایشی مخصوص، پردازش شوند تا تشخیص، دقیق باشد.

این پژوهش، در مجله ” Genome Medicine” به چاپ رسید

استفاده از آزمون DNA جهت تشخیص سریعتر سرطان سینه

واژه های کلیدی: آزمایش | بیماری | سرطان سینه | تشخیص سرطان | اخبار پزشکی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz